Polskie prawo umożliwia nam prowadzenie kilku rodzajów spółek. Jedną z nich jest opcja, która przewiduje założenie spółki z o.o. Możemy ją założyć samodzielnie lub wraz ze wspólnikami. Aby to jednak zrobić, musimy spełnić pewne warunki i uiścić opłaty. Koszty założenia spółki z o.o. tak jak i jej prowadzenia są obowiązkowe, w żaden sposób nie da się ich ominąć. Po pierwsze musimy posiadać odpowiednią kwotę, by uiścić kapitał zakładowy. Aktualnie wynosi ona co najmniej 5000 złotych. W związku z powyższym jeden udział w naszej firmie ma wartość 50 zł.
Każdy ze wspólników wnosi odpowiednią kwotę lub środki trwałe, które będą tworzyć kapitał zakładowy. Zakładanie spółki z o.o. wiąże się również z wizytą u notariusza i w sądzie. U tego pierwszego sporządzamy akt notarialny będący umową między założycielami spółki, a w sądzie dokonujemy wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Oczywiście za wszystkie te czynności musimy zapłacić.
Prowadząc działalność pod postacią spółki z o.o. mamy obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Musimy też co roku sporządzać sprawozdania finansowe.